недеља, 27. децембар 2015.

Politički izveštaj iz Španije: Da li je Podemos ostao kratkih rukava?



Po prvi put od završetka Frankove diktature u Španiji, na izborima za nacionalni parlament izvesno je da će vlada biti formirana samo ukoliko se nekoliko stranaka dogovori oko koalicije. Filozofija koju forsira elektoralni sistem u ovoj mediteranskoj državi jeste ona koja garantuje političku stabilnost, na uštrb demokratskog upravljanja. Diskrepancija između broja glasova koji su potrebni različitim partijama da bi osvojile mesto u parlamentu ogromna je. Primera radi Ujedinjena levica je osvojila blizu milion glasova i samo dva poslanička mesta, dok je vladajućoj Narodnoj partiji bilo potrebno oko 56 000 glasova za jedno mesto, Podemosu oko 70 000, socijalistima oko 58 000 i tako dalje.  Pred najskorije izbore, od ljudi u Barseloni mogao sam čuti da je „koalicija“ gotovo pa nepoznata reč u španskom političkom životu. U prošlosti su se socijalistička (PSOE) i Narodna  partija (PP) smenjivale na vlasti što uz pomoć apsolutne većine, što otvorene ili prećutne podrške za manjinsku vladu koju bi formirale nakon što bi dobile prostu većinu. Poslednja ovakva promena vlasti dogodila se 2011. godine kada je Zapatero (PSOE) ustupio mesto vladajuće partije Rahojevoj PP.

Pored tabloidnih dešavanja poput nokautiranog premijera Rahoja u rodnom mestu u Galiciji (od strane maloletnika koji je u rodbinskim odnosima sa Rahojevom suprugom), ili simpatične situacije u kojoj je gradonačelnica Barselone Ada Kolau zaboravila ličnu kartu kod kuće pa je morala dva puta dolaziti na biračko mesto, jedna se značajna novina naselila u špansku politiku.  Iako je daleko od ispravnog zaključak lidera socijalista Sančeza da „Španija skreće ulevo“, očigledno je ipak da Španija skreće sa bipartizma i puta stabilnosti po cenu manjka (ili odsustva) demokratkog odlučivanja, ka partijskom pluralizmu i opštoj promeni javnog diskursa. Najviše glasova ponovo je, kao i 2011. osvojila „Partido Popular“ premijera Rahoja, ali je njihov broj mesta u parlamentu pao sa 186 na 123 (od ukupno 350). Iako sebe smatraju jedinim pobednicima izbora (jer bez njih, ili makar njihove podrške teško može biti nove vlade), socijalisti su sa svojih 90 mesta u parlamentu izgubili 20 mesta u odnosu na pre četiri godine. Ovi rezultati dve vodeće partije u Španiji ujedno predstavljaju i najlošiji rezultat za socijaliste u istoriji, ali i najlošiji rezultat za PP od 1989. godine.

Gde su otišli glasovi dveju najvećih partija? Glasovi Rahojeve stranke slili su se na konto partije „Građana“, odnosno partije pod nazivom „Ciudadanos“. Pod vođstvom mladog oportuniste Alberta Rivere, „Građani“ su iz katalonskog političkog prostora uskočili u trku za parlament na nacionalnom nivou, nakon gotovo 10 godina delovanja u regionu na severu. Oni su se u značajnoj meri okoristili o korupcionaške afere koje već neko vreme potresaju vladajuću PP, pa su tako na krilima zaokreta od bipartizma ka partijskom pluralizmu došli do 40 poslaničkih mandata i četvrtog mesta na poslednjim izborima. Ovo je inače stranka desnog centra, što se može videti po čisto neoliberalnom ekonomskom programu i pozivima da „španska ekonomija postane konkurentnija najjačim ekonomijama sveta“. Na suprotnoj strani od njih, nalazi se Podemos čiji je lider Pablo Iglesijas samo dve nedelje pred izbore u jednoj televizijskoj emisiji predvideo da će njegov pokret osvojiti 102 mandata, da bi rezultat bio na kraju 69 poslaničkih mesta. Poslednji rezultati anketa, samo dan uoči izbora (ankete koje radi katolonska agencija za istraživanje javnog menjenja, a koji su se pojavili u Andori u vreme predizborne ćutnje, tako što su umesto imena partija, pored procenata stajale razne voćke  - jabuke, breskve itd), Podemos je bio na drugom mestu, dakle ispred socijalista.

Nova leva politička snaga čija je socijalna baza oličena u pokretu „15 M“ (skraćeno za „15. maj“, što je izvorno ime pokreta poznatijeg pod imenom „Indignados“) za razliku od Ciudadanosa, zapravo je kreirala novi politički prostor, pa je otuda ovaj rezultat dobar, ali ne i sjajan. Pošto je Podemos uspeo da kreira prostor za zaokret u španskom političkom životu, njemu bih posvetio malo veću pažnju i upitao se, da li je Podemos ostao „kratkih rukava“ na ovim izborima? Da li je nakon što je sa sobom doneo i nadu da će u se u Španiji dogoditi ne samo okončanje bipartijske oligarjijske vladavine, već i početak nove ere koja bi mogla ispuniti nedosanjane snove grčke Sirize ili da budem još dramatičniji – početak osvete za „slomljenu kičmu“ Aleksisa Ciprasa, Podemos na ovim izborima ušao u institucije i zatvorio vrata za sobom, ili je otškrinuo i naredna vrata radikalne demokratske emancipacije?

Prvo pitanje koje sam postavio prijateljima u Španiji, koji uglavnom glasaju za Podemos (u Barseloni u koaliciji sa Ujedinjenom levicom) bilo je: „Verujete li i dalje?“. Nisu mi mogli ponuditi jednostavan odgovor. Moj je utisak da je od izbora za Evropski parlament u maju prošle godine kada je Podemos pobedio i postao druga uzdanica evropske levice, ovaj pokret već sredinom 2015. Godine u očima birača „skliznuo“ ka staroj dobroj priči o „manjem zlu“. Od pokreta koji je sebe struktuirao po sistemu „krugova“, ne pristajući na tradicionalno hijerarhijsko unutarpartijsko ustrojstvo, Podemos je postao baš takvom, hijerarhijski ustrojenom partijom. Ja sa ovim nemam problem i šta više, rizikujući da razočaram romantični deo sebe samog, mislim da je ovo bilo neophodno i ako želite, politički korisno. Drugi talas zaokreta koji Podemos pravi u odnosu na 2014. godinu (kada je u jednom trenutku i bio vodeća politička snaga prema istraživanjima javnog mnjenja), tiče se promene retorike. U početku, kada je nastajao pokret M – 15 , kada su nicali razni ogranci tog pokreta, akcenat jeste bio na parolama ala  „Occupy“  poput „mi smo 99 %“, ali moglo se jasno videti da zahtevi novog pokreta odozdo mešaju tradicionalnu retoriku i njenu aktuelizaciju, kontekstualizaciju ili jednostavnije – vrše adaptaciju vremenu u kom žive. Iako je rad teorijskog (i bračnog) tandema Laclau – Muf, iz kog je Podemos crpeo koncepte poput „popularnog suvereniteta“, „kontra – hegemonije“ ili „progresivnog populizma“ pre u vodama neo – marksizma, pa čak i post – marksizma, ova je praksa praćena aktuelizovanom levom retorikom, mnoge u Španiji navela da veruju. Ipak, kako je vreme odmicalo, Podemos se odlučio da pravi zaokrete koji su sve manje stavljali akcenat na klasu i radništvo, a sve više na ideološki „neutralnu“ retoriku poput potenciranja dihotomije između „naroda“ i „političke kaste“. Nastavljeno je insistiranje na obrazovanju za sve, opštem pravu na zdravstvenu zaštitu, socijalnoj inkluzivnosti raznih obespravljenih slojeva, ali je još u Iglesijasovom autorskom tekstu za Le Monde Diplomatique iz avgusta ove godine bio jasan finalni zaokret ka post – ideološkoj poziciji koja se može prevesti kao „nismo mi ni levica ni desnica, mi smo uz obespravljeni narod“. Svi smo se pitali, je li ovo bila predizborna taktika ili suštinski zaokret?

Razvoj Podemosa u poslednje dve godine svakako je, mnogo kompleksnija tema i zahteva više prostora nego što ga ja ovde imam. Pored polu – kritike koju sam im uputio u prethodnim redovima, evo u nekoliko redova apologetizma. Primera radi, početno povezivanje Podemosa i Iglesijasa samog sa „čavizmom“ u Španiji ne nailazi na salve oduševljenja kao što je to primera radi, slučaj kod nas u krugovima sklonim fetišizaciji Latinske Amerike – šta više. Nije nužno ovo vezano za negodovanje pred socijalizmom, koliko za negodovanje pred „kaudiljo“ sistemom tipičnim za latino – američku politiku. Dakle, to se moralo ublažiti ili gotovo napustiti kako bi se pokušala ugroziti hegemonija dve vodeće partije. Ipak je sa druge strane, u post – izbornom govoru Iglesijas svoje obraćanje završio sećajući se nikog drugog do Salvadora Aljendea i to rekavši: „Večeras se sećamo besmrtnih reči Salvadora Aljendea – istorija je naša i nju kreiraju ljudi“.

Drugo, Siriza i njen neslavni završetak gerilske borbe sa briselsko - berlinskim „Golijatom“ uticala je na smanjenje euforije oko Podemosa, kako u Evropi tako i u samoj Španiji. Iako je ova zemlja četvrta ekonomija sa jednom desetinom udela u ukupnoj ekonomiji evrozone, pa je stoga njena progovaračka pozicija mnogo bolja od pozicije malene Grčke (sa manje od 2 % udela u BDP-u zemalja evrozone), brutalno pregažena Grčka naterala je Podemos da primera radi, u kampanji za nacionalne izbore potpuno zanemari pitanje odnosa sa EU i kreditorima. Umesto toga, akcenat je bio na „internim“ pitanjima, poput nezaposlenosti i korupcije. U svakom slučaju, polomljena Sirizina kičma Podemosu je skresala krila i prizemljila ih nakon evropskih izbora 2014. Zato je partija krenula putem „kojim se češće ide“ i to je razumljivo. Treće, Podemos je u Barseloni i još nekoliko izbornih jedinica išao zajedno sa „Ujedinjenom levicom“, tradicionalnom levom partijom, koja već dugo ostaje odana socijalističkoj ortodoksiji. Ono što Podemos nije mogao eksplicitno, mogla je „Isquierda Unida“ kojoj su uzgred, otišli i mnogi razočarani potencijalni glasači Podemosa (ili joj se vratili). Podemos je odneo pobedu u Kataloniji i Baskiji, bio drugi u Madridu, Galiciji, Valensiji. Tako je ova partija, izrasla iz „Indignadosa“, razbila bipartijsku rigidnu Španiju i u tome je njena ogromna zasluga. Ranije pomenuti desno – liberalni Ciudadanos samo je uskočio u prostor prethodno prokrčen od strane Podemosa. Odgovor na gore postavljeno pitanje oko toga „da li je Podemos ostao kratkih rukava“ osvojivši značajno manje glasova nego što je njen lider očekivao (69 umesto 102 poslanička mesta) i ipak zauzevši treće umesto drugog mesta (sa oko 1,5 posto manje glasova od drugoplasirane PSOE) zavisi od toga kuda Podemos planira da ide nakon ovih izbora?


Jasno je nadam se, da pod „kuda Podemos planira da ide“, podrazumevam znatno širi opseg političkih snaga unutar same partije ali i oko nje (pokreti u Madridu i Barseloni primera radi, koji su dobili gradonačelnice ali nisu formalno deo Podemosa), kao i njegovu bazu oličenu u socijalnom pokretu iz 2011. godine. Ako putanja kretanja nadilazi prostu fragmentaciju španskog političkog prostora kao cilja po sebi, ako ona podrazuveva osnaživanje pokreta kao dela šireg, evropskog pokreta, ako put kojim „se češće ide“ iz predizborne kampanje postane put „kojim se mora ići“ ako se želi dostići radikalna demokratska emancipacija španskog ali i evropskih naroda, onda Podemos nije ostao „kratkih rukava“. U tom slučaju, prvi nacionalni izbori na kojima je Podemos ostvario značajnu podršku mogu biti samo uvod za naredne izbore u kojima može ponoviti izborni uspeh Sirize. Ovo dakako nije nemoguće jer bi se uskoro mogli dogoditi novi izbori, pošto izborna matematika ne ostavlja previše prostora za formiranje vlade. To bi značilo čak i mogućnost da se ponovi grčki izborni scenario, prema kom Siriza pobeđuje u ponovljenim izborima u Grčkoj. Ako sa druge strane, Podemos pristane na koaliciju sa socijalistima (Sančeza ali i bivšeg premijera Zapatera), uz podršku nekih manjih partija, onda postoji ozbiljan rizik da glasači Podemosa, kao i njegova baza, šire i uže članstvo, ipak ostane kratkih rukava. Treća opcija bi bila da PSOE i PP uđu u veliku koaliciju, pod uslovom da Rahoj koga su socijalisti najviše kritikovali u kampanji ne ostane premijer, ili da PP i Ciudadanos uz podršku manjinskoj vladi od strane PSOE, naprave vladu – što je najmanje verovatno. U tom bi slučaju Podemosova putanja radikalne emancipacije mogla biti još i osnažena, dodatnom kompromitacijom ostalih političkih snaga. Pošto se na predizbornim mitinzima Podemosa, klicalo: „Si, se puede“ ili, „da može se“, sad nam po svemu sudeći ostaje da sačekamo odgovor na pitanje „si se quiere, o no“, odnosno, „da li se hoće, ili ne?“

Нема коментара:

Постави коментар